Студзень 11

2021 год — Год народнага адзінства

Президент Беларуси Александр Лукашенко подписал Указ № 1 “Об объявлении 2021 года Годом народного единства”. Данное решение принято в целях консолидации общества, сплочения белорусского народа на основе идей суверенитета и независимости страны.

Відэаролік  Астравецкай раённай бібліятэкі “Матуліна мова жыве ў родным краі” у рамках абласнога анлайн-праекта “Мы – Беларусы!” да Году народнага адзінства

План мерапрыемтваў

ДУК “Астравецкая раённая бібліятэка”

да Году народнага адзінства

Форма і назва мерапрыемства Месца правядзення
1. Кніжныя выставы “2021 год – Год народного единства”

    

Астравецкая раённая бібліятэка

 студзень

2. Кніжная выстава “Год, который нас объединяет”

 

Міхалішкаўская с/б

студзень

3. Святочная праграма “Едино государство, когда един народ”                               Альхоўская с/б

люты

4. Літаратурна-музычная кампазіцыя “Краіна знаёмая, родная” Страчанская с/б

 люты

5. Конкурс малюнкаў “Сэрцу мілая старонка”                                 Рымдзюнская с/б

люты

6. Гістарычны ваяж “Сімвалы маей краіны” Дзіцячая бібліятэка

сакавік

7.   Урок талерантнасці “В единстве великие наши дела”

 

Астравецкая раённая бібліятэка

сакавік

8. Пазнавальная віктарына  “Народов много, а страна одна”

 

Міхалішкаўская с/б

сакавік

9. Гадзіна гісторыі “Ад малой радзімы да вялікай Беларусі”

                                 

Рымдзюнская с/б

сакавік

10. Гадзіна інфармацыі “Мой народ – мой гонар”

                            

Варнянская с/б

красавік

11. Вусны часопіс “Едино государство, когда един народ”

 

Трокеніцкая с/б-к

красавік

12.   Патрыятычная гадзіна “Дом крепок дружбой людей, в нём живущих”

 

Астравецкая раённая бібліятэка

май

13.   Урок гісторыі “Достойные потомки великой страны”

 

Міхалішкаўская с/б

май

14. Тэматычны вечар “Единым духом мы сильны”

                                

Гудагайская с/б

чэрвень

15. Выстава малюнкаў “Мая Беларусь”

 

Міхалішкаўская с/б

чэрвень

16.   Выстава “Беларусь – краіна маёй будучыні”

                                  

Рымдзюнская с/б

чэрвень

17. Экскурс у гісторыю “Адзіная дзяржава, калі адзіны народ”

 

Кямелішкаўская с/б

ліпень

18.   Спартыўныя спаборніцтвы “Когда мы едины, мы непобедимы” 

 

Мальская с/б

ліпень

19.   Выстава-агляд “Маленькім беларусам пра вялікую Беларусь” Рымдзюнская с/б

ліпень

20. Паэтычная гадзіна “Люблю тебя, мой край родной…»                             Падольская с/б

жнівень

21. Віктарына “Широка страна моя родная”

                             

Міхалішкаўская с/б

жнівень

22. Віктарына “А разам мы – вялікая сям’я”

 

Палушская с/б-к

верасень

23.   Гістарычная замалёўка “У адказе за мінулае, сучаснае і будучае”

 

Астравецкая раённая бібліятэка

верасень

24.   Гучныя чытанні “Палюбіў назаўжды я прасторы Радзімы”                             Рымдзюнская с/б

верасень

25. Кніжная выстава-прагляд “Мой край. Мая Айчына”

 

Рымдзюнская с/б

лістапад

26. Літаратурна-гістарычная гульня “Зазірнём у гісторыю” Міхалішкаўская с/б

кастрычнік

27. Інфармацыйная гадзіна “Радзімазнаўства і радзімалюбства” Рымдзюнская с/б

кастрычнік

28.   Літаратурна-музычная імпрэза “Краіна вядомая, родная” Рытанская с/б

снежань

29. Акцыя “#Я люблю краіну”                         Міхалішкаўская с/б

снежань

30. Гадзіна разважанняў “Галоўны закон краіны”

 

Рытанская с/б

сакавік

31. Патрыятычная гадзіна “Галоўны закон краіны”

 

Кямелішкаўская с/б

сакавік

32. Гістарычны ракурс “Падарожжа ў гісторыю Канстытуцыі” Варонская с/б

сакавік

33. Тэматычная выстава “Правы і абавязкі грамадзян Беларусі”                      Трокеніцкая с/б-к

сакавік

34. Прававая віктарына “Правы і свабода чалавека – галоўная задача Канстытуцыі”    Міхалішкаўская с/б

сакавік

35. Выстава “Чалавек. Дзяржава. Закон”

                     

Гудагайская с/б

сакавік

36. Урок гісторыі “Чалавек. Дзяржава. Закон”

                         

Падольская с/б

сакавік

37. Выстава-зварот “Права быць грамадзянінам”

                         

Альхоўская с/б

сакавік

38. Вечар памяці “Старонкі гэтых кніг – гісторыя вайны”                            Кямелішкаўская с/б

май

39. Выстава-віктарына “Помнім. Славім. Ганарымся”

                          

Варнянская с/б

май

40. Акцыя “Я чытаю кнігі пра вайну”

                            

Гервяцкая с/б-ЦНК

май

41. Гадзіна памяці “Жыве ў сэрцы памяць пра вайну”

                          

Варонская с/б

май

42. Цыкл мерапрыемстваў “Памятныя даты”

цыкл буклетаў “Дзеці вайны”

                              

Дзіцячая бібліятэка

май

43. Тэматычная выстава “Старонкі гэтых кніг – гісторыя вайны”                            Падольская с/б

май

44. Конкурс чытальнікаў “Салдатам Вялікай Айчыннай прысвячаецца”                             Мальская с/б

май

45. Літаратурная гасцёўня “Старонкі гэтых кніг – гісторыя вайны”                               Трокеніцкая с/б-к

май

46. Гадзіна памяці “Была вайна…Была Перамога…”

                            

Міхалішкаўская с/б

май

47. Выстава-агляд “І памяць, і подзвіг, і боль на вякі”

                         

Астравецкая раённая бібліятэка

май

48. Ваенна-патрычятычная гадзіна “Старонкі Вялікай вайны” Гудагайская с/б

май

49. Урок мужнасці “Памяць праз гады” Палушская с/б-к

май

50. Гадзіна памяці “Глазами тех, кто был в бою”

                             

Рымдзюнская с/б

май

51. Дзень памяці “Памяць на вякі”

                              

Альхоўская с/б

май

52. Відэўрок “Сімвалы гонару і славы”                

                               

Варонская с/б

май

53. Гадзіна гісторыі “Колеры роднага краю”

                             

Падольская с/б

май

54. Выстава-агляд “День Дзяржаўнага герба і Дзяржаўнага флага Рэспублікі Беларусь”                                 Мальская с/б

май

55. Тэматычная выстава “Галоўныя сімвалы краіны”

                              

Трокеніцкая с/б-к

май

56. Урок грамадзянскасці “Наш герб і сцяг – сімвалы свабоды”                                Альхоўская с/б

май

57. Літаратурная гадзіна “Жыву ў Беларусі і тым ганаруся”                            Кямелішкаўская с/б

ліпень

58. Акцыя “Я люблю Беларусь”

                          

Варнянская с/б

ліпень

59. Віртуальнае падарожжа “Квітней, мая Беларусь!”

                              

Варонская с/б

ліпень

60. Конкурсная праграма “Самая прыгожая, самая любімая – Беларусь мая”                        Дзіцячая бібліятэка

ліпень

61. Выстава-панарама “Зямля бацькоў – зямля святая”

                          

Падольская с/б

ліпень

62. Літаратурны калейдаскоп   “Квітней, пад небам сінім, Беларусь!” Мальская с/б

ліпень

63. Гадзіна гісторыі “Імя табе – Беларусь”

                            

Трокеніцкая с/б-к

ліпень

64. Літаратурная імпрэза “Маёй сілы крыніца – родны край, Беларусь”                               Міхалішкаўская с/б

ліпень

65. Медыя-прэзентацыя “Беларусь мая – родны край”

                             

Астравецкая раённая бібліятэка

ліпень

66. Урок міру “Тут Радзіма мая…”

                           

Гудагайская с/б

ліпень

67. Краязнаўчая вандроўка “Твая зямля, твая Радзіма названа светла – Беларусь”                                Палушская с/б-к

ліпень

68. Выстава-агляд “Маленькім беларусам пра вялікую Беларусь”                             Рымдзюнская с/б

ліпень

69. Віктарына “Тут карані, адсюль вытокі”

                              

Альхоўская с/б

ліпень

70. Агляд літаратуры “Вызвалене Беларусі шляхам мужнасці і славы”                            Страчанская с/б

ліпень

71. Урок радзімазнаўства “Сінявокая, родная, нашая”

                            

Альхоўская с/б

ліпень